ODKRYJ RADOM WIELU KULTUR

Społeczność Radomia na przestrzeni wieków tworzyli przedstawiciele różnych narodowości i wyznań. Okrywając Radom wielu kultur na waszej liście nie może zabraknąć:

Cerkiew św. Mikołaja

Cerkiew mieści się na terenie cmentarza prawosławnego przy ul. Warszawskiej.

Kirkut

Cmentarz żydowski mieści się ok. 4 km od Rynku miasta, przy ul. Towarowej. Planując zwiedzanie kirkutu należy się wcześniej umówić, gdyż na co dzień jest on zamknięty.

Kościół ewangelicko-augsburski

Budynek z XVIII wieku mieści się przy ul. Reja 7. Zwiedzając kościół zwróćcie uwagę na rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego przeniesioną z grobowca Karschów, wielkich radomskich przemysłowców pochowanych na cmentarzu ewangelickim przy ul. Kieleckiej.

Kuczki

Radomskie kuczki ukryte w podwórkach kamienic przy ul. Żeromskiego 66 i Moniuszki 21. Te drewniane altanki, ganki umiejscowione na wysokości balkonów związane były z obchodami hebrajskiego święta Sukkot, w trakcie, którego ortodoksyjni Żydzi obowiązani są mieszkać poza domem, właśnie w szałasie bądź namiocie.

A. Mentlik

Wewnątrz podwórza na wschodniej elewacji kamienicy przy ul. Wałowej 1 znajduje się szyld reklamujący hotel i koszerną restaurację Abrama Mentlika, ukazany w języku Jidysz. Napis został utrwalony farbą wprost na tynku ściany. Szyld reklamujący lokal gastronomiczno – hotelarski powstawał w okresie międzywojennym. Po polsku oznacza „Hotel kupiecki/A. Mentlik/ (grafika ukazująca dłoń wskazującą palcem do góry, czyli znak typograficzny „maniculum”) 1 piętro”. Poniżej podana jest analogicznie ta sama treść w języku jidysz, wypisana literami alfabetu hebrajskiego. Wiadomo, że Abram Mentlik hotel kupiecki i koszerną restaurację prowadził już na pewno w 1932 r. Żydzi zamieszkiwali ten obszar już w XVIII wieku, a getto na tym terenie obejmowało obszary dzielnicy żydowskiej.