KTO POCHODZI Z RADOMIA?

Znani ludzie związani z Radomiem

Z Radomiem, zarówno poprzez miejsce urodzenia jak i miejsce zamieszkania, związanych było wiele znanych osób. Byli to m.in.:

Mikołaj z Radomia – kompozytor muzyki polifonicznej z pierwszej połowy XV wieku. Tworzył muzykę religijną oraz świecką w stylu burgundzkim. Do dziś zachowało się 10 jego utworów.

Jan Kochanowski – 1530 – 1584. Urodzony w Sycynie koło Zwolenia na ziemi radomskiej. Wybitny poeta okresu odrodzenia, sekretarz królewski. W 1574 roku osiedlił się w Czarnolesie. Zmarł w Lublinie.

Jacek Malczewski – 1854 – 1929. Urodzony w Radomiu. Malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmarł w Krakowie, pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Józef Brandt – 1841-1915. Urodzony w Szczebrzeszynie. Malarz, tworzył głównie obrazy batalistyczne i historyczne. W jego majątku w Orońsku pod Radomiem mieści się obecnie Centrum Rzeźby Polskiej. Zmarł w Radomiu, pochowany na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

Oskar Kolberg – 1814 – 1890. Urodzony w Przysusze koło Radomia. Etnograf, folklorysta, kompozytor. Jako pierwszy w polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową. Zmarł w Krakowie.

Walery Przyborowski – 1845 – 1913. Urodził się w Domaszewiczach pod Kielcami. Prozaik, dziennikarz, historyk. W Radomiu uczył się w gimnazjum, z którego poszedł do powstania styczniowego. Do Radomia wrócił dopiero w 1900 roku, pracował wówczas jako nauczyciel historii i literatury. Mieszkał w kamienicy przy ul. Reja 4.

Tytus Chałubiński – 1820 – 1889. Urodzony w Radomiu. Lekarz, przyrodnik, jeden z pierwszych badaczy Tatr. Profesor Akademii Medyko-Chirurgicznej, Szkoły Głównej Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpropagował w Polsce turystykę tatrzańską. Zmarł w Zakopanem. Pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Dionizy Czachowski – 1810 – 1863. Urodzony w Niedabylu w powiecie radomskim. Pułkownik wojsk powstańczych w powstaniu styczniowym, naczelnik wojskowy województwa sandomierskiego. Poległ w walce z wojskami rosyjskim pod Lipskiem. Pochowany w Radomiu, od 1981 roku w sarkofagu w kościele Bernardynów.

Witold Gombrowicz – 1904 – 1969. Urodzony w Małoszycach pod Opatowem. Powieściopisarz, nowelista, dramaturg. Zmarł w Vence koło Nicei. We Wsoli pod Radomiem starszy brat Witolda, Jerzy był właścicielem dworku, którego częstym gościem bywał Witold Gombrowicz.

Antoni Czortek – 1915 – 2004. Urodzony w Buśni polski bokser, wicemistrz Europy, olimpijczyk. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie – za cenę przeżycia – toczył walki pokazowe, jak również walkę bokserską o swoje życie z SS-manem. Zmarł w Radomiu.

Andrzej Wajda – urodzony w roku 1926 w Suwałkach. Reżyser filmowy. Doktor honoris causa wielu uczelni, kawaler orderu Legii Honorowej, laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. W roku 2000 za całokształt twórczości otrzymał Oscara. Mieszkał w Radomiu w latach 1935 – 1946.

ks. Włodzimierz Sedlak – 1911 – 1993. Urodzony w Sosnowcu. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórca bioelektroniki i elektromagnetycznej teorii życia. Członek wielu towarzystw naukowych, m.in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i in. Zmarł w Radomiu, z którym związany był od 1952 roku. Pochowany na cmentarzu komunalnym na Firleju. Honorowy obywatel miasta Radomia i Skarżyska-Kamiennej.

Leszek Kołakowski – urodzony w Radomiu w 1927 roku, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Filozof, historyk filozofii, eseista, publicysta. Profesor UW i PAN. Wykładowca wielu światowych uczelni. Na emigracji w Anglii od 1968 roku. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. W 1998 roku odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Tadeusz Sołtyk – 1909 – 2004. Urodzony w Radomiu. Wybitny konstruktor lotniczy. Skonstruował słynny polski szkolno-treningowy samolot odrzutowy TS-11. Wykładowca Politechnik: Gdańskiej, Warszawskiej i Łódzkiej.

Kazimierz Paździor – urodzony w 1935 roku w Radomiu. Bokser, złoty medalista olimpijski z 1960 roku z Rzymu, mistrz Europy (1957), dwukrotny mistrz Polski (1958, 1960).

Iga Cembrzyńska – właściwie Maria Elżbieta Cembrzyńska. Urodzona 2 lipca 1939 roku w Radomiu. Polska aktorka, scenarzystka, reżyserka, piosenkarka, kompozytorka i producentka filmowa.

Małgorzata Foremniak – urodzona 8 stycznia 1967 roku w Radomiu. Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także osobowość telewizyjna. Znana z wielu produkcji telewizyjnych i kinowych. Debiutowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Jerzy Połomski – właściwie Jerzy Pająk. Urodzony 18 września 1933 roku w Radomiu. Polski piosenkarz śpiewający barytonem, artysta estradowy i aktor.

Artur Gadowski – urodzony 1 czerwca 1967 roku w Szydłowcu. Polski muzyk rockowy, wokalista zespołu Ira.

Szymon Wydra – urodzony 11 marca 1976 roku w Radomiu. Wokalista, gitarzysta, kompozytor i poeta. Założyciel i lider zespołu Carpe Diem.

Paweł Domagała – polski aktor, piosenkarz, muzyk i kabareciarz urodzony 19 stycznia 1984 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Związany z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, na deskach którego, jeszcze podczas nauki w liceum, zagrał jedną ze swoich pierwszych ról – postać Ignasia w spektaklu „Trans-Atlantyk” w reżyserii Krzysztofa Galosa.

Kękę – Piotr Dominik Siara znany również jako Kę, Kędzior, Kiki, Mr Kękę, KęKi – polski raper. Urodził się 15 września 1983 w Radomiu. KęKę zadebiutował w 2001 roku na radomskiej scenie. W 2002 roku odbył się jego pierwszy koncert w radomskim teatrze. Wydał m.in.: takie krążki jak „Takie rzeczy” oraz „Nowe rzeczy”. Obie płyty okazały się ogromnym sukcesem, pierwszy krążek otrzymał certyfikat platynowej płyty, kolejny potrójną platynę. Artysta powołał do życia własną wytwórnię, w której wydał swój trzeci album pt. „Trzecie Rzeczy. Tytuł niedługo po premierze uzyskał status podwójnej platyny.