ODKRYJ PEREŁKI REGIONU

Jeżeli Radom nie ma przed wami już tajemnic warto poznać jego najbliższą okolicę. W pobliżu Radomia znajdują się muzea, dawne dworki szlacheckie, miejsca rekreacji, w których leniwie bądź aktywnie można spędzić weekend.

W pobliskim Szydłowcu zachowały się prawdziwe perły architektury: gotycki kościół św. Zygmunta, renesansowy ratusz oraz zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów. Dzisiaj mieści się tu jedyne w kraju Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Szydłowiec to miasto, które trzeba zobaczyć decydując się na zwiedzanie okolic Radomia.

Jesteście pasjonatami zwiedzania dworów i pałaców? Kozienice z pewnością zauroczą was pięknym zespołem pałacowo – parkowym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znajduje się tu też ciekawy XVIII-wieczny zabytek techniki „hamernia” – dawna kuźnia wodna.

Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by z centrum miasta przenieść się w tętniące naturą dzikie ostępy Puszczy Kozienickiej. Do najchętniej odwiedzanych należy rezerwat „Królewskie Źródła”. Malownicze widoki i ścieżki zapadną na długo w waszej pamięci.

Jedno z ciekawszych miejsc w regionie to Iłża. Nad miasteczkiem górują XIV-wieczne ruiny zamku biskupów krakowskich. Warto zobaczyć także XIX wieczny piec garncarski Pastuszkiewiczów.

Zwiedzając okolice Radomia warto zajrzeć także do Bardzic, by obejrzeć XVIII-wieczny modrzewiowy kościół pw. św. Andrzeja Boboli oraz do Rzucowa, gdzie znajduje się dworek należący do unikatowych w skali całego kraju zabytków architektury drewnianej.

Zaledwie 16 km od Radomia leży Orońsko. Na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, należącego na przełomie XIX i XX wieku do malarza Józefa Brandta, mieści się dziś Centrum Rzeźby Polskiej. Zjeżdżają tu artyści – rzeźbiarze z całego kraju i zagranicy.

Warty odwiedzenia jest również Czarnolas, miejsce, w którym żył i tworzył najwybitniejszy poeta polskiego renesansu – Jan Kochanowski. Jego muzeum mieści się w XIX-wiecznym zespole podworsko-parkowym książąt Jabłonowskich.

Podradomska Wsola zaprasza turystów do Muzeum Witolda Gombrowicza, ulokowanego w pałacyku należącym do brata poety – Jerzego. Ekspozycja stała oparta jest na biografii pisarza i obejmuje liczne pamiątki po artyście (dokumenty, fotografie, korespondencję, maszynopisy, rękopisy, pierwodruki dzieł). Muzeum organizuje liczne imprezy kulturalne i spotkania z artystami.