MUZEA

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Czwarta co do wielkości w Polsce kolekcja dzieł radomianina Jacka Malczewskiego. Malarz uchodzi za najznamienitszego przedstawiciela symbolizmu w malarstwie polskim. Jest tu także ponad 60 prac artystów tworzących w II połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku: Wojciecha Gersona, Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Podkowińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej i innych.

W 1913 roku regionalista i kolekcjoner ks. Jan Wiśniewski przekazał swoje zbiory Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, które miało zorganizować pierwsze radomskie muzeum. Plany stowarzyszenia przerwał wybuch I wojny światowej. Zbiory ks. Wiśniewskiego – częściowo rozproszone na skutek działań wojennych – w 1923 roku zasiliły pierwszą radomską placówkę muzealną. Muzeum kilka razy zmieniało siedzibę, aż w 1976 roku zostało przeniesione do budynku dawnego kolegium (szkoły) pijarów z XVIII w. Ten stary gmach to „labirynt” z licznymi przejściami, klatkami schodowymi i zakamarkami.

Turystów mogą zainteresować wystawy stałe: “Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wwieku” czy “Kolekcja rodziny Pinno”.

Najmłodszych przyciąga wystawa przyrodnicza. Atrakcją jest zwłaszcza część, na którą składają się dioramy prezentujące środowisko przyrodnicze ziemi radomskiej oraz modele dinozaurów. Odwiedzających zaskakuje Gabinet Przyrodnika XIX wieku, w którym można oglądać liczne okazy ptaków czy ssaków, prezentowanych w formie ekspozycji sprzed półtora wieku. Z kolei wystawa poświęcona polskim parkom narodowym to świetny sposób na poznanie różnic pomiędzy kilkoma najbardziej znanymi parkami.

Na miłośników egzotyki czeka wystawa kultur pozaeuropejskich. Składa się z ponad 100 eksponatów z Dalekiego Wschodu, Afryki i Oceanii.

Pasjonaci historii średniowiecznej mogą podziwiać efekty prac archeologicznych. Dzięki wystawie „Skarby i tajemnice Piotrówki”. Składają się na nią m.in. elitarne groby radomian z XI wieku, ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku oraz skarb średniowiecznych monet.

Muzealne zbiory zostały utworzone m.in. z darowizn. Rodzina filozofa Leszka Kołakowskiego ofiarowała muzeum kolekcję pamiątek po słynnym radomianinie. Z kolei profesor Andrzej Pinno, spadkobierca trzech znacznych radomskich rodzin, przekazał do muzeum kolekcję przedmiotów artystycznych i użytkowych, w tym obrazy, meble, zastawę stołową oraz liczne dokumenty. Kolekcja Rodziny Pinno to 1150 przedmiotów, które ukazują dorobek zamożnych mieszczańskich rodzin, tworzących dobrobyt gospodarczy i kulturalne dziedzictwo miasta.

Zobacz informacje praktyczne dotyczące godzin otwarcia, aktualności i biletów

Muzeum Wsi Radomskiej

Na peryferiach miasta, w otoczeniu zieleni, na ponad 30 hektarach umieszczono 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego. Są to przede wszystkim chałupy, ale także budynki gospodarcze, dwory, wiatraki, młyny wodne i kościół. Tak wygląda radomski skansen, który pozwala przenieść się w czasie – do epoki naszych prababć i pradziadków. Oprócz budynków zgromadzono w nim ponad 16 tysięcy eksponatów ruchomych, w tym kolekcję pojazdów i maszyn rolniczych, ule, tkaniny i wyposażenie wnętrz.

Muzeum Wsi Radomskiej to doskonałe miejsce, aby poczuć klimat dawnej wsi, pospacerować wśród zieleni i poznać trudy życia codziennego mieszkańców ziemi radomskiej z pogranicza Mazowsza i Małopolski. Instytucja organizuje liczne wydarzenia plenerowe, podczas których turyści mogą poznać dawne zwyczaje i obrzędy ludowe oraz uczestniczyć w tradycyjnych wydarzeniach religijnych, takich jak Niedziela Palmowa, Święto Matki Boskiej Gromnicznej czy Festiwal Ziemniaka. Na terenie skansenu odbywają się inscenizacje historyczne odtwarzające ważne wydarzenia z dziejów ziemi radomskiej.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Zajęcia prowadzone w ramach lekcji muzealnych (nie tylko dla dzieci) umożliwiają m.in. poznanie procesu wytwarzania chleba, tradycyjnych ozdób świątecznych czy dawnej kaligrafii. „Niezwykła codzienność” pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnej wsi.

Przeznacz dzień na wyprawę do Muzeum Wsi Radomskiej, aby poczuć folklor!

Zobacz dokładny plan wycieczki
Zobacz informacje dotyczące godzin otwarcia, aktualności i biletów