POMALUJ DZIEŃ Z JACKIEM MALCZEWSKIM

Zwiedzanie miasta wspólnie z mistrzem pędzla? W Radomiu jest to możliwe! To właśnie tutaj urodził się jeden z najwybitniejszych polskich malarzy – Jacek Malczewski.

Wędrując po Radomiu śladami Jacka Malczewskiego odkryjecie część artystycznego oblicza miasta. Zanim skierujecie się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w którym „króluje” twórczość malarza przespacerujcie się ulicą nazwaną jego imieniem. Mieści się przy niej kilka pięknych kamienic – dawna loża wolnomularska w Radomiu czy XIX wieczny budynek Resursy Obywatelskiej, a także kamienica, w której żył i tworzył artysta.

W pobliżu ponad 100 letniego Dębu Wolności w długim płaszczu i pelerynie oraz charakterystycznym berecie na głowie, zapatrzony w dal „stoi” sam mistrz.

Kierując się w stronę muzeum warto odwiedzić kościół pw. Św. Jana w Radomiu, gdzie mały Jacek Malczewski został ochrzczony w 1854 roku.

Ukoronowaniem dnia spędzonego wspólnie z malarzem jest możliwość podziwiania prac artysty w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Muzeum w swoich zbiorach może się poszczycić jedną z bogatszych kolekcji obrazów tego artysty w Polsce, która jest systematycznie powiększana.

Obrazy Jacka Malczewskiego znajdują się także w przestrzeni miejskiej w formie murali. Odnajdziecie je na budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ulicy Warszawskiej 12, na budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego przy ulicy Malczewskiego 22, na ścianie budynku Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Radomskiego, ul. Malczewskiego 29 oraz na prywatnej kamienicy, w podwórku przy ul. Niedziałkowskiego 16.

Pomaluj swój dzień z Jackiem Malczewskim korzystając z naszego quest’u.