POMALUJ DZIEŃ Z JACKIEM MALCZEWSKIM

Zwiedzanie miasta wspólnie z mistrzem pędzla? W Radomiu jest to możliwe! To właśnie tutaj urodził się jeden z najwybitniejszych polskich malarzy – Jacek Malczewski.

Wędrując po Radomiu śladami Jacka Malczewskiego odkryjecie część artystycznego oblicza miasta. Zanim skierujecie się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w którym „króluje” twórczość malarza przespacerujcie się ulicą nazwaną jego imieniem. Mieści się przy niej kilka pięknych kamienic – dawna loża wolnomularska w Radomiu czy XIX wieczny budynek Resursy Obywatelskiej, a także kamienica, w której żył i tworzył artysta.

W pobliżu ponad 100 letniego Dębu Wolności w długim płaszczu i pelerynie oraz charakterystycznym berecie na głowie, zapatrzony w dal „stoi” sam mistrz.

Kierując się w stronę muzeum warto odwiedzić kościół pw. Św. Jana w Radomiu, gdzie mały Jacek Malczewski został ochrzczony w 1854 roku.

Ukoronowaniem dnia spędzonego wspólnie z malarzem jest możliwość podziwiania prac artysty w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Muzeum w swoich zbiorach może się poszczycić jedną z bogatszych kolekcji obrazów tego artysty w Polsce, która jest systematycznie powiększana.

Obrazy Jacka Malczewskiego znajdują się także w przestrzeni miejskiej w formie murali. Odnajdziecie je na budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ulicy Warszawskiej 12 oraz na budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu przy ulicy Malczewskiego 22. W Radomiu powstaje także szlak murali Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL.

Pomaluj swój dzień z Jackiem Malczewskim korzystając z naszego quest’u.