DZIEŃ NA ŁONIE NATURY

Radom to miasto, w którym każdy miłośnik przyrody i spędzania wolnego czasu na łonie natury znajdzie coś dla siebie. Spragnieni kontaktu z naturą mogą korzystać z urokliwych parków. W Radomiu jest dziewięć parków o łącznej powierzchni ponad 52 hektarów. Cztery z nich znajdują się w turystycznym centrum miasta. W upalne dni dają schronienie przed słońcem, są również miejscami kultury, sportu i rekreacji.

Najstarszym parkiem w Radomiu i jednym z najstarszych w kraju jest Stary Ogród, położony tuż obok Miasta Kazimierzowskiego. Założono go prawie 200 lat temu. Przepływa przez niego rzeka Mleczna przyozdobiona uroczym mostkiem z kłódkami zakochanych. Przysiąść można pod płaczącą wierzbą nad niewielki stawem. W parku znajdziecie także plac zabaw, siłownie plenerową oraz stoliki do gry w szachy i ping-ponga.

Na wschodnim końcu radomskiego deptaku znajduje się Park im. Tadeusza Kościuszki, który powstał ponad 150 lat temu naprzeciwko siedziby władz guberni radomskiej. Wybudowano w nim wówczas wieżę imitującą ruiny średniowiecznego zamku, później rozebraną, a częściowo odtworzoną w XXI wieku.

Około 100 lat temu w parku stanęła żelbetowa altana. Obecnie znajduje się tu muszla koncertową, plac zabaw i stoliki do gry w szachy. Przy północnym skraju parku spotkacie pomnik Jana Kochanowskiego, a przy południowym – ławeczkę premiera Stanisława Mikołajczyka.

Niezwykle malowniczy jest największy park Radomia – Leśniczówka, przez który przepływa rzeka „Potok Północny”. Oprócz placu zabaw wybudowano przy nim skatepark.

Niedaleko dworca kolejowego znajduje się ponad 70-letni Park Planty. Również tutaj znajduje się plac zabaw.

Piesi, rowerzyści i rolkarze mogą korzystać z bulwarów nad rzeką Mleczną, którymi można dojechać do zalewu na Borkach – jednego z ulubionych miejsc letniego wypoczynku. Do kąpieli zachęca czysta woda, a atrakcyjności akwenowi dodają podesty spacerowe oraz fontanny. Można też korzystać z dodatkowych atrakcji kąpieliska: boiska do siatkówki, wypożyczalni sprzętu pływającego, w tym cieszących się popularnością desek SUP.

Planując dzień na łonie natury warto uwzględnić „Dolinę Kosówki”. Na jej terenie występują rzadkie gatunki roślin, owadów, płazów. Przez ten obszar wiedzie wyodrębniona ścieżka edukacyjna. Miejsce to jest niezwykle malownicze.

Las Kapturski to największy kompleks leśny w Radomiu. Swego czasu stanowił on część rozległej Puszczy Radomskiej. Las sąsiaduje z łąkami nad rzeką Mleczną oraz dolinką Potoku Janiszewskiego oferując urokliwe szlaki stworzone dla pieszych wędrówek.