WYDARZENIA

Radom to jeden z ośrodków kultury na mapie Polski, w którym stale coś się dzieje. Warto sprawdzić jego kulturalne oblicze, aby w pełni poznać miasto. Co najlepiej odzwierciedla klimat miasta? Organizowane w nim wydarzenia, przedsięwzięcia, eventy. W Radomiu już od lat organizowane są imprezy z bogatą tradycją, ale także rodzą się nowe inicjatywy. Coraz większe grono twórców i odbiorców sztuki, nowe formy komunikacji czynią miasto żywym ośrodkiem kultury, która promieniuje na region i cały kraj.

W Radomiu organizuje się przez wiele ciekawych imprez w oparciu o wydarzenia historyczne, potencjał miasta oraz działania osób z nim związanych. Wśród cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Radomiu na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich.

Niedziele na Rynku

Wakacje to najlepszy czas, by odkurzyć stare albumy, w których przechowujemy wspomnienia beztroskich lat dziecinnych, przygód, podwórkowych zabaw, bezcennego czasu spędzanego wśród rówieśników. Od 17 lipca, przez pięć kolejnych wakacyjnych niedzieli na radomskim Rynku będzie się odbywał cykl niedzielnych atrakcji dla dzieci. Będziemy powracać do wesołych czasów dziecięcego świata, w których atrakcją było wspólne kreatywne wymyślanie zabaw, granie w zbijaka, berka, klasy, kapsle, podchody i wiele innych odbywających się na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Czas spędzany wspólnie, w gronie podwórkowych kolegów, wiązał przyjaźnie i nasze historie. Pozwólmy sobie na tę odrobinę wspomnień, powróćmy w wakacyjne Niedziele na Rynku do czasów beztroski, wolności i prawdziwego dzieciństwa. Resursa Obywatelska zaprasza w każdą niedzielę od 17 lipca do 14 sierpnia w godz. 14:00-19:00. Wstęp wolny. Szczegóły spotkań będziemy umieszczali na bieżąco w kalendarzu wydarzeń www.kalendarz.visitradom.pl

Zobacz szczegóły najbliższej edycji

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji to wydarzenie przybliżające sztukę uliczną oraz oferujące wiele atrakcji. Skierowane jest do ludzi w każdym wieku, jednak najwięcej sympatii budzi wśród najmłodszej publiczności. Dzięki swojej formule i niecodziennym atrakcjom przyciąga i intryguje wielu mieszkańców Radomia oraz turystów z całej Polski. Na przestrzeni 10 lat cyklicznego organizowania Festiwalu dostrzegalna jest rosnąca tendencja napływającej liczby turystów.

Artyści, którzy corocznie występujący na radomskich ulicach to profesjonaliści najlepsi w swoich dziedzinach. Co roku biorą udział w prestiżowych festiwalach, konwencjach, imprezach masowych podbijając serca publiczności. To prawdziwi pasjonaci sztuki ulicznej, którzy dzielą się z ludźmi swoją energia.

Pokazy odbywają się równolegle w kilku miejscach, tak by przestrzeń miejska imprezy była cały czas animowana, a widzowie mogli podróżować pomiędzy atrakcjami. Podczas festiwalu tworzone jest wyznaczone zaplecze dla artystów oraz namioty informacyjne. Zorganizowane jest miejsce spotkań dla sztukmistrzów i widzów, gdzie publiczność może spotkać się z artystami i w spokojnej atmosferze, spędzić czas, porozmawiać na leżakach, zrobić zdjęcie oraz dostać autograf.

Wydarzenie organizowane jest co roku w czerwcu.
Najbliższy termin: 04 – 05.06.2022 r.
Zobacz szczegóły najbliższej edycji
Sprawdź harmonogram wydarzenia

Obchody Radomskiego Czerwca 76’

Protest robotniczy z czerwca 1976 roku to jeden z najważniejszych przystanków na drodze Polaków do wolności. Co roku pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu” odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających tamte wydarzenia. Stałymi elementami obchodów są: widowisko muzyczne, półmaraton, spotkania z uczestnikami protestu, piknik historyczny oraz wiele innych akcji wspierających.

Wydarzenie organizowane jest co roku w czerwcu.
Najbliższy termin: 24 – 26.06.2022 r.
Zobacz szczegóły najbliższej edycji

Free (Ra)dom Festiwal

FREE(RA)DOM FESTIVAL to unikatowe w skali miasta i regionu wydarzenie, podczas ktorego celebrowana jest niezbywalna wartość jaką jest wolność. Radom jest bardzo ważnym przystankiem na mapie Polski i Europy w drodze do wolności. Festiwal wyrasta z pamięci o bohaterach Czerwca 76’ – radomskich robotnikach.
W mieście odbywały się największe akcje protestacyjne, zwane radomskim Czerwcem. „Wolność” stała się pretekstem do powstania festiwalu.
Program Festiwalu opiera się na idei wolności wyrażanej poprzez:
– teatr – zaprezentowane ważne, nagradzane spektakle i monodramy z kraju
– sztuki wizualne: spektakularny, nocny mapping w centrum miasta jako finał ogólnopolskiego konkursu „Mapping o wolności”;
Klimatu wydarzeniom nadaje odmieniona przestrzeń deptaka – strefa wolności w działaniach artystycznych poprzez m.in. action painting czy performance: widowiskowe działania artystyczne angażujące przechodniów do dialogu z udziałem znanych artystów-performerów.

W ramach festiwalowych aktywności organizowane są spotkania ze znanymi dziennikarzami, którzy opowiadają o wolności w muzyce, kabarecie, dziennikarstwie, w specjalnie zaaranżowanym, plenerowym studio w centrum miasta. Młodzież swoją wolność wyrażała w zorganizowanej strefie PARK-OFF, której ideą było stworzenie miejsca manifestacji indywidualnych wartości wolnościowych.

Najbliższy termin: 10.06 – 9.07.2022 r.
Zobacz szczegóły najbliższej edycji

Kameralne Lato

Radomianie lubią i cenią kino, a filmowcy lubią i cenią Radom. Potwierdzają to Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”, które organizowane są już od 15 lat. Festiwal co roku przyciąga do Radomia wybitne osobistości z branży filmowej. Ambasadorką Kameralnego Lata jest aktorka, Anna Mucha. KAMERALNE LATO powraca co roku do Radomia, aby wypełnić miasto pozytywną energią i dobrym kinem. Pokazy plenerowe najlepszych filmów, spotkania z artystami, warsztaty dla młodzieży – to tylko kilka z wielu atrakcji.To wydarzenie umożliwiające spotkanie osób z różnych grup wiekowych, z różnym doświadczeniem w branży filmowej. Wszystkich łączy miłość do dobrego kina, a miejscem tych połączeń jest Radom.

Festiwal KAMERALNE LATO w tym roku obchodzi swoje 15 urodziny, wchodząc jednocześnie w nowy wymiar. Poza corocznym konkursem starannie wyselekcjonowanych, najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, zaprezentujemy radomskiej publiczności również konkurs międzynarodowy.

W sekcji FREEDOM FILM FESTIVAL widzowie zobaczą dzieła dotykające szeroko rozumianego pojęcia wolność z każdego zakątku świata. Sekcja FREEDOM daje unikalną szanse na spojrzenie czym jest wolności w oczach filmowców nie tylko z Polski i krajów europejskich, ale też z Afryki, Australii czy Azji.

W programie festiwalu znajdą się również pokazy kina ukraińskiego, projekcje plenerowe filmów Clinta Eastwooda, debata o szeroko rozumianej wolności z udziałem wybitnych ludzi kultury oraz liczne wydarzenia związane z edukacją filmową. Dzieci i młodzież zapraszamy natomiast na sekcję KAMERALNE LATO DZIECIOM.

Wydarzenie organizowane jest co roku w lipcu.
Najbliższy termin:  03 – 09.07.2022 r.
Zobacz szczegóły najbliższej edycji

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Festiwal powstał z inicjatywy Wojciecha Kępczyńskiego ówczesnego Dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu. Ideą wydarzenia jest stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń i interpretacji, poświęconych sylwetce Witolda Gombrowicza. Głównym przedmiotem jego zainteresowania są teatralne realizacje Gombrowiczowskich tekstów, powstałe w polskich i zagranicznych teatrach. Imprezie, organizowanej nieprzerwanie od ponad 25 lat, patronuje i życzliwie ją wspiera Rita Gombrowicz.
Począwszy od VIII edycji MFG ma formę konkursu, w którym spektakle ocenia międzynarodowe fachowe jury złożone z wybitnych artystów. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności i krytyków.
Ideą przewodnią pisarza było poszukiwanie formy, dlatego podczas Festiwalu prezentowane są różne dziedziny sztuki: realizacje filmowe, video, performance, fotografia, plakat, charakteryzujące się unikalną myślą, awangardowym potraktowaniem tematu
i przedstawieniem go w wybranej technice.

Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza.

W nieodległych Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat w pałacyku w podradomskiej Wsoli, gdzie dziś ma swoją siedzibę Muzeum Gombrowicza.

Wydarzenie organizowane jest co dwa lata.
Najbliższy termin:  październik 2022 r.
Zobacz również – muzea, kina, teatry