KULTURA DZIECIOM

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na warsztaty połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. Dla miłośników sztuki przygotowane zostały zajęcia w oparciu o galerię z obrazami Jacka Malczewskiego. „Malczewski sensorycznie” to cykl obejmujący: dotyk, zapach i… dźwięk w obrazach mistrza. Nie mniej ciekawie przebiegają zajęcia na wystawie stałej Muzeum Historii Radomia. Uczestnicy wcielają się w poszukiwaczy skarbów. W sali poświęconej II wojnie światowej można poznać „zakazane piosenki”. Najapetyczniej (wypiekiem pachnących pierników) kończą się lekcje o historii rzemiosła w Radomiu. Absolutnym hitem w Dziale Przyrody są „Kapibarowe przygody”. Niewielka kapibara Barbara, pokonała popularnością ogromnego żubra Popiwka i prehistoryczne dinozaury. Jesienią i zimą pomagacie skrzydlatym przyjaciołom budując eko-karmniki. W sezonie lęgowym możecie naśladować naturę, malując modele ptasich jaj w barwy ochronne.

Zajęcia skierowane są do grup od 10 do 30 osób. Czas trwania zajęć: 45 – 60 minut.

Cena biletu: 15 złotych od osoby.

Warto pamiętać, że w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, placówki edukacyjne z terenu naszego województwa mogą skorzystać z biletów za 1 zł. od osoby.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 48 36 256 94

Email: oswiatowy@muzeum.edu.pl

Pełna oferta zajęć warsztatowych:

– Andrzejki, Boże Narodzenie, Wielkanoc – Poznaj zwyczaje swojego regionu
– Biżuteria archeologiczna
– Czystość kontra brud
– Eko karmniki
– Kapibarowe przygody
– Klub dojrzałych miłośników sztuki
– Klub młodych odkrywców sztuki
– Kręć się kręć wrzeciono
– Malczewski w pięciu odsłonach – Jacek Malczewski sensorycznie
– Mali poszukiwacze skarbów
– Malowana porcelana
– Malowanie na szkle
– Malowanie na tkaninie
– Muzyką malowane
– Rzemieślnicze tradycje Radomia – warsztaty piernikowe
– Rzeźba w glinie
– Skarbiec miodowy
– Strach ma wielkie oczy – warsztaty piernikowe
– Sztuka linorytu
– Śladami Smoka Wawelskiego
– Wszystkie barwy jaj

Adres:
Rynek 11
Tel. 48 362 56 94

Muzeum Historii Radomia

Muzeum Historii Radomia jest wystawą stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jedna z najnowocześniejszych ekspozycji w kraju (łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami) mieści się na trzech kondygnacjach radomskich kamienic. Muzeum prezentuje dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. Bogate zbiory i nowoczesne technologie jak np. okulary VR czy animacje trójwymiarowe umożliwiają zwiedzającym podróż w czasie. Odwiedzający niemal „na żywo” mogą zobaczyć zmiany jakie zachodziły w mieście na przestrzeni wieków.

Jest to miejsce, gdzie młodzi odkrywcy historii mogą zagłębić się w fascynującą przeszłość miasta. Muzeum oferuje interaktywne lekcje i warsztaty, które przenoszą dzieci w świat minionych epok. Program edukacyjny obejmuje lekcje dotyczące lokacji miasta na prawie niemieckim, epoki Jagiellonów oraz wydarzeń z czasów powstań i II wojny światowej. Dodatkowo, dzieci mają okazję eksplorować życie codzienne mieszkańców dawnych Radomia oraz poznawać rzemiosła i handel minionych epok.

Adres:
Rynek 4/5
Tel. 48 362 25 50

Muzeum Wsi Radomskiej

Idealne miejsce na rodzinny spacer w otoczeniu natury i drewnianych zabytków. W muzeum prezentowanych jest ponad 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego i ponad 17 tysięcy eksponatów ruchomych. Najmłodsi mogą zobaczyć, jak mieszkano w drewnianych chałupach, do czego służyły kuźnie i spichlerze oraz jakie zwierzęta trzymano w chlewach i kurnikach. Największe wrażenie na dzieciach robią wiatraki, których w muzeum zgromadzono pięć. Miłośnicy naturalnych słodkości mogą poznać skansen pszczelarski z ponad 200 ulami.

Quest dla łowców zagadek

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, w zagrodzie z Chomentowa, na turystów czeka quest przybliżający życie w wiejskiej zagrodzie. Quest można pobrać w kasie muzeum lub ze strony https://questy.com.pl/quest/o-zyciu-w-wiejskiej-zagrodzie.

Warsztaty rodzinne:

  • Od ziarenka do bochenka – prelekcja oraz wypiekanie bułek drożdżowych.
  • Od rośliny do tkaniny – celem lekcji jest pokazanie przy użyciu tradycyjnych narzędzi takich, jak cierlica, międlica, szczotka do czesania, obróbki lnu oraz samodzielne utkanie tkaniny na ramkach tkackich.
  • Gałganiane zabawki – w trakcie zajęć dzieci wykonują szmacianą lalkę, którą zabierają do domu.
  • Ceramika – w trakcie warsztatów uczestnicy obserwują obróbkę gliny oraz proces powstawania naczyń. Wszyscy chętni mogli lepić z gliny pod kierunkiem edukatora.
  • Z kufra prababci – czyli strój i tkanina regionu radomskiego – Uczestnicy zajęć mogą oglądać i dotykać tkanin oraz przymierzać elementy garderoby. Do lekcji dołączone są materiały dydaktyczne: zeszyt edukacyjny o tkactwie i stroju ludowym, składanka do ubierania modeli w stroje ludowe.
  • Lekcja kaligrafii – Celem lekcji są ćwiczenia udoskonalające technikę pisania. Poprzedza je opowieść o początkach pisma i pokaz posługiwania się dawnymi przyborami do pisania. Do lekcji dołączony jest zeszyt edukacyjny, w którym dzieci ćwiczą piękne pisanie stalówką i atramentem.
  • Pisanki wielkanocne – Po obejrzeniu ekspozycji każde dziecko otrzymuje wydmuszkę, przyrząd do pisania woskiem, następnie z pomocą prowadzącego lekcję zdobi jajko woskiem. Dostępna od 16 kwietnia do 09 kwietnia.
  • Wielki Post i Wielkanoc – Na zajęciach plastycznych, które towarzyszą lekcji uczniowie wykonują tradycyjną palmę radomską.
  • Święta Katarzyna i Święty Andrzej – Celem lekcji jest przedstawienie postaci świętych – opowieść o ich życiu, tradycyjne wróżby andrzejkowe takie, jak lanie wosku przez klucz i odczytywanie wróżby, puszczanie świeczek na wodę, losowanie przedmiotów ukrytych pod miseczkami, ustawianie butów itp. Dostępna od 31 października do 30 listopada.
  • Legenda o świętym Mikołaju – Celem lekcji jest przedstawienie postaci Świętego Mikołaja, legendarnego biskupa Miry w Azji Mniejszej, żyjącego prawdopodobnie w początkach IV wieku n.e. Na lekcji dzieci poznają legendy i ludowe podania. Uzupełnieniem lekcji jest praca plastyczna „Święty Mikołaj…”. Na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka. Dostępna od 01 grudnia do 31 grudnia.
  • Wigilia i Boże Narodzenie – Celem lekcji jest zapoznanie dzieci z tradycjami Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, wyjaśnienie symboliki potraw wigilijnych oraz symboliki wystroju wnętrz. W ramach lekcji odbywają się zajęcia plastyczne, których celem było wykonywanie ozdób z opłatka, „światów” (z opłatka wycina się koła, następnie kilka z nich dzieli się na połówki, kilka na ćwiartki, a następnie skleja za pomocą śliny w kulistą formę, która jest symbolem kuli ziemskiej, czyli Świata). Młodsze dzieci wykonują ozdoby choinkowe z papieru, bibuły, grochu, orzechów itp. Dostępna od 15 listopada do 23 grudnia.
  • Certyfikat sprawności pradziadka – warsztatów muzealnych, polegających na obejrzeniu pokazu i próbie wykonania następujących czynności: rozdrabniania ziarna w stępach, formowania bułek z ciasta drożdżowego, ubijania masła w maselnicy, prania w balii na tarze, obróbki lnu, skręcania sznurka, tkania na ramkach tkackich. Dostępna od 15 kwietnia do 31 sierpnia.

Zajęcia trwają od 45 do 90 min. w zależności od tematu (o szczegóły pytamy umawiając się na zajęcia).

Koszt uczestnictwa od osoby:
dzieci do lat 7 – 10 zł
pozostali – 14 zł

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Bajkowe niedziele
To pełne przygód spotkania z teatrem, muzyką i kinem. W co drugą niedzielę o godz. 11.00 Resursa Obywatelska zaprasza całe rodziny do wspólnej zabawy. Barwne i fascynujące przedstawienia teatrów z całej Polski zawsze mają charakter edukacyjny – bawią i uczą. Koncerty przeznaczone dla maluchów gwarantują uśmiechy na ich twarzach. Starannie dobrany repertuar filmowy obfituje z kolei w popularne, familijne produkcje. Każde niedzielne spotkanie kończy się animacjami lub warsztatami tematycznymi prowadzonymi przez aktorów występujących na scenie albo zespół Resursy Obywatelskiej.

Niedziele na Rynku
Latem najlepsza zabawa przenosi się na radomski Rynek. Długie niedzielne wakacyjne popołudnia obfitują w moc atrakcji dla całych rodzin. To interdyscyplinarne spotkania, które łączą elementy edukacyjne, artystyczne i historyczne, związane z dziedzictwem naszego miasta i regionu. Planując letni wypoczynek, warto uwzględnić w harmonogramie atrakcje przygotowane przez Resursę Obywatelską.

Warsztaty tematyczne
Przez cały rok Resursa Obywatelska zaprasza na różnorodne zajęcia tematyczne. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z warsztatów edukacyjnych, których program dostosowany jest do wieku i liczby uczestników. Wśród propozycji są m.in. warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego, zajęcia filmowe oraz lekcje muzealne. Resursa prowadzi także warsztaty okazjonalne z okazji świąt typowych i nietypowych. Ponadto oferuje m.in. zajęcia:
– muzyczne i taneczne,
– teatralne,
– literackie,
– ruchowe.
Szczegółowe informacje, także o zapisach na zajęcia i warsztaty można znaleźć na stronie internetowej Resursy Obywatelskiej.

Odwiedź Muzeum
Najmłodsi mogą także skorzystać z oferty Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów, w którym prezentowana jest stała wystawa „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”. Wyróżnia ją interaktywny charakter. Dzieci, oglądając ją wraz z rodzicami, mogą nie tylko wyobrazić sobie życie swoich babć czy dziadków w okresie PRL, ale też namacalnie sprawdzić, jak wyglądała rzeczywistość, w której żyli. Niektórych eksponatów można bowiem dotknąć, a nawet sprawdzić, jak działają. Można zagrać w klasy na radomskim podwórku, zajrzeć pod maskę poloneza, podnieść słuchawkę kultowego telefonu i usłyszeć głos z przeszłości, stanąć w kolejce do sklepu czy napisać coś na maszynie. Dodatkowo w Muzeum organizowane są tematyczne wystawy czasowe oraz zajęcia dla grup zorganizowanych.

Adres:
ul. Malczewskiego 16
tel. 48 362 85 90

Kamienica Starościńska

Budynek powstały na fundamentach dawnego Domu Wedle Bramy, stanowiącego część zamku radomskiego. Znajdowały się tu m.in. kuchnie królewskie i zaplecze gospodarcze. Po gruntownej rewitalizacji w Kamienicy przygotowano wystawę prezentującą przedmioty odnalezione podczas kilkuletnich badań archeologicznych. Na ekspozycji można zobaczyć zabytki pochodzące z okresu od XIV w. do XVIII w., w tym ozdobne detale architektoniczne czy fragmenty ceramiki naczyniowej i kafli piecowych. Całość wystawy uzupełnia projekcja filmowa przedstawiająca hipotetyczną rekonstrukcję zespołu zamkowego oraz plansze prezentujące jego historię i kolejne etapy badań zamku. Organizatorem ekspozycji jest Rewitalizacja Sp. z o.o.

Wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia: pon.-pt. 8.00-15.00, pozostałe terminy po indywidualnym uzgodnieniu.

Adres:
ul. Grodzka 8

+48 48 383 08 55

Muzeum Historii Najnowszej Radomia

Muzeum Historii Najnowszej Radomia zaprasza do fascynującej podróży przez historię Radomia w latach 1945-1989, okresie szczególnie bogatym w wydarzenia i przemiany społeczne. Ekspozycja stała przenosi odwiedzających w realia codziennego życia podczas Polski Ludowej, pozwalając na bezpośrednie doświadczenie atmosfery tamtych czasów. Przechadzając się po muzeum, możecie poczuć klimat radomskiego podwórka lat 60., usłyszeć rozmowy stojących w długich kolejkach czy zakupić coś spod lady w peerelowskim sklepie. Ekspozycja nie tylko opowiada historię, lecz także angażuje widzów poprzez interaktywne podejście, które przybliża przeszłość w sposób przystępny i inspirujący.

Muzeum oferuje również bogaty program edukacyjny, obejmujący warsztaty, lekcje muzealne oraz wydawnictwa, które pozwalają zgłębiać historię Radomia w bardziej interaktywny sposób. Zachęcamy szczególnie uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w programach edukacyjnych, takich jak warsztaty historyczne czy zajęcia “Historia w pigułce”, gdzie zostają przybliżone kluczowe wydarzenia i postacie z historii Radomia.

Adres:
Muzeum Historii Najnowszej Radomia mieści się w odrestaurowanej kamienicy Deskurów, u zbiegu ulicy Rwańskiej i Rynku.

Amfiteatr

Celem edukacji kulturalnej jest kształtowanie świadomych i aktywnych obywateli. Różnorodne działania skierowane do mieszkańców, służą rozwojowi, mają przygotowywać do świadomego uczestnictwa w kulturze, budzić wrażliwość estetyczną oraz inspirować do kulturalnej i obywatelskiej aktywności.

Amfiteatr oferuje wiele zajęć i warsztatów z zakresu sztuk tradycyjnych i nowoczesnych.

Od 2019 roku działa także Pracownia Nowych Mediów – unikatowa przestrzeń edukacyjna, gdzie uczestnicy mają dostęp do profesjonalnie wyposażonych pracowni: newsroomu, telewizyjnej, dźwiękowej, radiowej, fotograficznej i animacji. W tym miejscu sztuka łączy się z technologią, oferując pełen przekrój nowoczesnych aktywności, które umożliwiają mieszkańcom rozwijanie swoich umiejętności w dynamicznym i inspirującym środowisku.

Inicjatywy edukacyjne pogłębiają wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego, uczą krytycznego podejścia do zjawisk kultury współczesnej, kształtują wrażliwość na wielokulturowość oraz wspierają zaangażowanie społeczne w proces upowszechniania kultury. Nasze miasto stara się być miejscem, gdzie kultura i edukacja kulturalna tworzą przestrzeń dla rozwoju, współpracy i twórczości, przynosząc radość i zadowolenie wszystkim mieszkańcom.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Warsztaty

Warsztaty dla grup przedszkolnych to magiczna podróż przez świat kształtów i kolorów. Swobodna formuła zajęć i proste zajęcia plastyczne tworzą solidny fundament dla rosnącego zainteresowania sztuką. Zajęcia składają się z dwóch etapów. Pierwszy to spacer, podczas którego dzieci odkrywają wnętrza instytucji wypełnione dziełami sztuki. Wszystko pod czujnym okiem przewodnika. Następnie poznane prace stają się inspiracją do rozmów i plastycznych działań. W trakcie zajęć nie brakuje ruchu, który wspomaga koncentrację uczestników, pozwalając na zachowanie proporcji między edukacją a zabawą.

Szkoły podstawowe dzielimy na trzy grupy wiekowe: klasy 1–3, klasy 4–6 i klasy 7–8. Program warsztatów dostosowany jest do możliwości poznawczych i wymagań danej grupy. Podczas warsztatów w Elektrowni poruszane są ważne sprawy, takie jak: emocje, historia, nauka i zwyczaje kulturowe. Zadania plastyczne, które towarzyszą poznanym w instytucji dziełom, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Warsztaty w Elektrowni to doskonały początek w przygodzie ze współczesną kulturą.

Gra edukacyjna (oferta dla klas 4–8)

Kosmiczna podróż pełna wyzwań i rywalizacji. Odkrywanie sztuki jeszcze nigdy nie było tak ekscytujące. Gra planszowa, podczas której uczestnicy wykonują zadania przygotowane w oparciu o prace z kolekcji Elektrowni. Poprzez zabawę uczestnicy mają okazję przyswoić sobie ważne pojęcia i nazwiska związane ze sztuką. Podczas gry uczestnicy poruszają się po planszy własnoręcznie wykonanymi pionkami.

Wykłady

Sztuka współczesna to ogromne zjawisko w ramach współczesnej kultury. Podczas spotkań w formie wykładów prowadzący stara się wyjaśnić charakterystykę i specyfikę współtworzących ją elementów. Wykłady są okazją do poszerzenia i utrwalenia wiedzy, która pojawia się w treściach nauczania w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia w Elektrowni są doskonałą okazją do rozmów na temat abstrakcji, sztuki krytycznej, sztuki powojennej oraz wielu zagadnień związanych ze współczesną humanistyką.

Czas: 70 minut


Cena: 20 zł / os.