KULTURA DZIECIOM

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Zobaczcie dinozaury i przyrodę Polski od morza do Tatr

Najmłodszych uczestników zachwycą dinozaury: walczące syntarsy, łagodny dryozaur i latający pterodaktyl. Muzeum to doskonałe miejsce do poznawania najciekawszych środowisk przyrodniczych Ziemi Radomskiej, a to dzięki realistycznym dioramom. Można tu spotkać naturalnych mieszkańców dolin Pilicy i Radomki oraz lasów Puszczy Iłżeckiej, Stromieckiej i Kozienickiej: bielika, orlika krzykliwego, bobra czy wydrę.

Polskie Parki Narodowe

XIV-wieczne miejskie mury obronne miasta są tłem dla kolejnych dioram, przedstawiających środowiska przyrodnicze najciekawszych polskich parków narodowych. To świetny sposób, aby w jednym miejscu poznać różnice w przyrodzie poszczególnych parków. Króluje tu żubr, wilk, kozica, muflon, nadmorski brzeg i rozlewiska Biebrzy.

Klub młodych odkrywców sztuki

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na zajęcia warsztatowe:

  • Garnek poproszę – warsztaty archeologiczne. Uczestnicy poznają technikę ręcznego lepienia naczyń.
  • Zwierzaki – Sianiaki – ekologiczne zabawki wyplatane z siana.
  • Drewniany zwierzyniec – uczestnicy zajęć ozdabiają drewniane zawieszki przy użyciu różnych materiałów.
  • Śladami smoka wawelskiego – samodzielne wykonanie imitacji ichnoskamieniałości (skamieniałego śladu dinozaura) – pamiątkowy „medal znalazcy”.
  • Afrykańskie maski. Przy pomocy różnych materiałów plastycznych, uczestnicy wykonują maski według własnego pomysłu.
  • Herb Radomia – wykonanie odlewu naszego miasta.
  • Z tkaniną przez świat – stemplowanie wzorów na materiałach.
  • Eko karmniki dla ptaków – warsztaty połączone z prelekcją „Dokarmianie ptaków”.
  • Lalki motanki – tworzenie lalek dobrych życzeń z tkaniny.
  • Obraz muzyką malowany – warsztaty muzyczne. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat muzyki, poznają obrazy polskich artystów nawiązujące do tematyki muzycznej. Zajęciom towarzyszy prezentacja instrumentów, dźwięków, zagadki muzyczne i wspólne granie.
  • Muzyka faunów (instrumenty w obrazach Jacka Malczewskiego) – warsztaty muzyczne.
  • Autoportret – być jak Jacek Malczewski. Z cyklu Sztuka dla najmłodszych – warsztaty plastyczne.
  • Realizm kontra abstrakcja. Z cyklu Sztuka dla najmłodszych – warsztaty plastyczne.
  • Historia monet polskich – prelekcja połączona z warsztatami wyrabiania monet z czekolady.
  • Czystość vs. Brud – warsztaty mydlarskie polegające na samodzielnym wykonaniu w pełni użytkowego i dekoracyjnego zapachowego mydełka.
  • Skarbiec Miodowy – warsztaty połączone z prelekcją „Tajemnice pszczół” polegające na wykonaniu i zdobieniu metodą decoupage sześciokątnych pudełek – składowych konstrukcji pszczelego plastra miodu.
  • Jaja i ich gniazda – zdobienie przy pomocy farb i innych materiałów styropianowych jaj na tle imitacji ptasiego gniazda. Odwzorowanie naturalnych deseni jaj dzikich gatunków ptaków, maskujących je na tle otoczenia. Warsztaty połączone z prelekcją.
  • Początkujący balsamista – wykonywanie glinianych figurek Uszebti. Prelekcja połączona z warsztatami.
  • Na szkle malowane – tworzenie własnych obrazów na szklanych płytkach na wzór malarstwa ludowego.

Każda z lekcji trwa od 45 do 60 min, a grupa biorąca w niej udział nie może przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny i wynosi 9 zł za osobę.

Adres:
Rynek 11
Tel. 48 362 56 94

Muzeum Wsi Radomskiej

Idealne miejsce na rodzinny spacer w otoczeniu natury i drewnianych zabytków. W muzeum prezentowanych jest ponad 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego i ponad 17 tysięcy eksponatów ruchomych. Najmłodsi mogą zobaczyć, jak mieszkano w drewnianych chałupach, do czego służyły kuźnie i spichlerze oraz jakie zwierzęta trzymano w chlewach i kurnikach. Największe wrażenie na dzieciach robią wiatraki, których w muzeum zgromadzono pięć. Miłośnicy naturalnych słodkości mogą poznać skansen pszczelarski z ponad 200 ulami.

Quest dla łowców zagadek

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, w zagrodzie z Chomentowa, na turystów czeka quest przybliżający życie w wiejskiej zagrodzie. Quest można pobrać w kasie muzeum lub ze strony https://questy.com.pl/quest/o-zyciu-w-wiejskiej-zagrodzie.

Warsztaty rodzinne:

  • Od ziarenka do bochenka – prelekcja oraz wypiekanie bułek drożdżowych.
  • Od rośliny do tkaniny – celem lekcji jest pokazanie przy użyciu tradycyjnych narzędzi takich, jak cierlica, międlica, szczotka do czesania, obróbki lnu oraz samodzielne utkanie tkaniny na ramkach tkackich.
  • Gałganiane zabawki – w trakcie zajęć dzieci wykonują szmacianą lalkę, którą zabierają do domu.
  • Ceramika – w trakcie warsztatów uczestnicy obserwują obróbkę gliny oraz proces powstawania naczyń. Wszyscy chętni mogli lepić z gliny pod kierunkiem edukatora.
  • Z kufra prababci – czyli strój i tkanina regionu radomskiego – Uczestnicy zajęć mogą oglądać i dotykać tkanin oraz przymierzać elementy garderoby. Do lekcji dołączone są materiały dydaktyczne: zeszyt edukacyjny o tkactwie i stroju ludowym, składanka do ubierania modeli w stroje ludowe.
  • Lekcja kaligrafii – Celem lekcji są ćwiczenia udoskonalające technikę pisania. Poprzedza je opowieść o początkach pisma i pokaz posługiwania się dawnymi przyborami do pisania. Do lekcji dołączony jest zeszyt edukacyjny, w którym dzieci ćwiczą piękne pisanie stalówką i atramentem.
  • Pisanki wielkanocne – Po obejrzeniu ekspozycji każde dziecko otrzymuje wydmuszkę, przyrząd do pisania woskiem, następnie z pomocą prowadzącego lekcję zdobi jajko woskiem. Dostępna od 16 kwietnia do 09 kwietnia.
  • Wielki Post i Wielkanoc – Na zajęciach plastycznych, które towarzyszą lekcji uczniowie wykonują tradycyjną palmę radomską.
  • Święta Katarzyna i Święty Andrzej – Celem lekcji jest przedstawienie postaci świętych – opowieść o ich życiu, tradycyjne wróżby andrzejkowe takie, jak lanie wosku przez klucz i odczytywanie wróżby, puszczanie świeczek na wodę, losowanie przedmiotów ukrytych pod miseczkami, ustawianie butów itp. Dostępna od 31 października do 30 listopada.
  • Legenda o świętym Mikołaju – Celem lekcji jest przedstawienie postaci Świętego Mikołaja, legendarnego biskupa Miry w Azji Mniejszej, żyjącego prawdopodobnie w początkach IV wieku n.e. Na lekcji dzieci poznają legendy i ludowe podania. Uzupełnieniem lekcji jest praca plastyczna „Święty Mikołaj…”. Na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka. Dostępna od 01 grudnia do 31 grudnia.
  • Wigilia i Boże Narodzenie – Celem lekcji jest zapoznanie dzieci z tradycjami Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, wyjaśnienie symboliki potraw wigilijnych oraz symboliki wystroju wnętrz. W ramach lekcji odbywają się zajęcia plastyczne, których celem było wykonywanie ozdób z opłatka, „światów” (z opłatka wycina się koła, następnie kilka z nich dzieli się na połówki, kilka na ćwiartki, a następnie skleja za pomocą śliny w kulistą formę, która jest symbolem kuli ziemskiej, czyli Świata). Młodsze dzieci wykonują ozdoby choinkowe z papieru, bibuły, grochu, orzechów itp. Dostępna od 15 listopada do 23 grudnia.
  • Certyfikat sprawności pradziadka – warsztatów muzealnych, polegających na obejrzeniu pokazu i próbie wykonania następujących czynności: rozdrabniania ziarna w stępach, formowania bułek z ciasta drożdżowego, ubijania masła w maselnicy, prania w balii na tarze, obróbki lnu, skręcania sznurka, tkania na ramkach tkackich. Dostępna od 15 kwietnia do 31 sierpnia.

Zajęcia trwają od 45 do 90 min. w zależności od tematu (o szczegóły pytamy umawiając się na zajęcia).

Koszt uczestnictwa od osoby:
dzieci do lat 7 – 10 zł
pozostali – 14 zł

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Bajkowe niedziele
To pełne przygód spotkania z teatrem, muzyką i kinem. W co drugą niedzielę o godz. 11.00 Resursa Obywatelska zaprasza całe rodziny do wspólnej zabawy. Barwne i fascynujące przedstawienia teatrów z całej Polski zawsze mają charakter edukacyjny – bawią i uczą. Koncerty przeznaczone dla maluchów gwarantują uśmiechy na ich twarzach. Starannie dobrany repertuar filmowy obfituje z kolei w popularne, familijne produkcje. Każde niedzielne spotkanie kończy się animacjami lub warsztatami tematycznymi prowadzonymi przez aktorów występujących na scenie albo zespół Resursy Obywatelskiej.

Niedziele na Rynku
Latem najlepsza zabawa przenosi się na radomski Rynek. Długie niedzielne wakacyjne popołudnia obfitują w moc atrakcji dla całych rodzin. To interdyscyplinarne spotkania, które łączą elementy edukacyjne, artystyczne i historyczne, związane z dziedzictwem naszego miasta i regionu. Planując letni wypoczynek, warto uwzględnić w harmonogramie atrakcje przygotowane przez Resursę Obywatelską.

Warsztaty tematyczne
Przez cały rok Resursa Obywatelska zaprasza na różnorodne zajęcia tematyczne. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z warsztatów edukacyjnych, których program dostosowany jest do wieku i liczby uczestników. Wśród propozycji są m.in. warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego, zajęcia filmowe oraz lekcje muzealne. Resursa prowadzi także warsztaty okazjonalne z okazji świąt typowych i nietypowych. Ponadto oferuje m.in. zajęcia:
– muzyczne i taneczne,
– teatralne,
– literackie,
– ruchowe.
Szczegółowe informacje, także o zapisach na zajęcia i warsztaty można znaleźć na stronie internetowej Resursy Obywatelskiej.

Walizki edukacyjne
Przenoszą one dzieci w fascynujący świat historii, kaligrafii czy zasad dobrego wychowania. Ta nietypowa inicjatywa wzbogaca zajęcia o barwny i kreatywny program, na który składają się zadania, łamigłówki i zabawy rozwijające wyobraźnię i umiejętność myślenia. Walizki edukacyjne są dostępne w różnych wariantach, odpowiednich dla różnych grup wiekowych. To nie tylko nauka – to także niezapomniana przygoda.

Puzzle magnetyczne
To autorski pomysł Resursy Obywatelskiej przenoszący całe rodziny w barwny świat radomskich mozaik, do średniowiecznego Miasta Kazimierzowskiego, czy na Rynek z połowy XX w. Proste narzędzia: blaszane ekrany oprawione w drewniane ramy oraz obrazy pocięte na magnetyczne puzzle gwarantują najmłodszym radomianom i ich rodzicom świetną zabawę, która sprawdza ich spostrzegawczość, pamięć, orientację przestrzenną i pomysłowość. Zabawa ma istotny walor edukacyjny – przybliża bowiem ciekawe zabytki czy charakterystyczne detale miasta z okresu PRL.

Odwiedź Muzeum
Najmłodsi mogą także skorzystać z oferty Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów, w którym prezentowana jest stała wystawa „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”. Wyróżnia ją interaktywny charakter. Dzieci, oglądając ją wraz z rodzicami, mogą nie tylko wyobrazić sobie życie swoich babć czy dziadków w okresie PRL, ale też namacalnie sprawdzić, jak wyglądała rzeczywistość, w której żyli. Niektórych eksponatów można bowiem dotknąć, a nawet sprawdzić, jak działają. Można zagrać w klasy na radomskim podwórku, zajrzeć pod maskę poloneza, podnieść słuchawkę kultowego telefonu i usłyszeć głos z przeszłości, stanąć w kolejce do sklepu czy napisać coś na maszynie. Dodatkowo w Muzeum organizowane są tematyczne wystawy czasowe oraz zajęcia dla grup zorganizowanych.

Adres:
ul. Malczewskiego 16
tel. 48 362 85 90