“KILKA” SŁÓW O RADOMIU

Radom to największy po Warszawie ośrodek miejski w województwie mazowieckim. Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza. Okres rozkwitu związany był z panowaniem Jagiellonów. Swoistą klamrą historyczną są wydarzenia takiej rangi, jak uchwalenie przez Sejm Wielki w 1505 r. konstytucji „Nihil novi” i protest robotniczy w czerwcu 1976 roku, który w ocenie wielu historyków był początkiem przemian ustrojowych w Polsce.

Z Radomiem związani byli sławni Polacy, m.in. Jacek Malczewski, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Leszek Kołakowski czy Andrzej Wajda. Zachowane zabytki, ślady wielokulturowości, klimat królewskiego i postindustrialnego miasta to powody, dla których na pewno warto odwiedzić Radom. W poznaniu atrakcji turystycznych miasta i najbliższej okolicy pomogą wyznaczone szlaki piesze i rowerowe. Najciekawsze miejsca na historycznym szlaku to pozostałości pochodzącego
z X wieku grodu na Piotrówce, plac Stare Miasto z kościołem św. Wacława, Miasto Kazimierzowskie, w tym zachowane fragmenty murów miejskich, kościół farny, Muzeum Jacka Malczewskiego zlokalizowane w gmachu dawnego Kolegium Pijarów, kamienice Gąski i Esterki, odnowiony ratusz i Kamienica Deskurów. Warto też odwiedzić klasztor ojców Bernardynów i przespacerować się ulicami w centrum miasta, by przyjrzeć się urokliwym, secesyjnym kamieniczkom.

Do odwiedzenia Radomia zachęcają ciekawe imprezy kulturalne, także o zasięgu międzynarodowym oraz wydarzenia sportowe, z udziałem drużyn na najwyższych szczeblach rozgrywek.

Współczesny Radom to miasto stawiające na rozwój infrastruktury mającej wpływ na jakość codziennego życia. Rewitalizowane są parki, powstaje sieć dróg dla rowerów, budowane są boiska, place zabaw i plenerowe siłownie. Atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku stał się zmodernizowany zalew na Borkach oraz pobliskie bulwary nad Mleczną, chętnie odwiedzane przede wszystkim przez rowerzystów i rolkarzy.

Radom to również silny ośrodek logistyczny i przemysłowy. Dzięki doskonałemu położeniu na przecięciu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych, wciąż rozwijanej, nowoczesnej infrastrukturze, Radom jest miejscem przyciągającym wielu przedsiębiorców. Dominuje nowoczesny przemysł precyzyjny, metalowy i skórzany. Miasto jest też bardzo dobrą lokalizacją dla usług outsourcingowych.